باور های ناخواسته

پس از رهایی از گذشته و آینده، نوبت به رهایی از باور ها و طرز فکر هایی می رسد که به طور ناآگاهانه و بر خلاف میل باطنی شما، به ما انتقال داده شده اند.
شاید شما نیز بار ها رفتار هایی را انجام داده اید که برخلاف میل شماست و یا کاری را انجام می دهید که هرچند از نگاه جامعه خوب و مورد تأیید باشد؛ اما باعث رضایت وجودی شما نمی شوند و این عدم رضایت خاطر، باعث به وجود آمدن مشکلات عمیق تری می‌شوند. مانند روی آوردن به انواع مخدر ها که برای مدتی به شما رهایی موقت می بخشند اما شما را در دور باطل تخریب قرار می دهند و مانع از تکامل شما می شوند.
تا مادامی که از این باور های وراثتی رها نشوید، ممکن است هیچ چیزی باعث خوب شدن حالتان نشود و شما را از سردرگمی در تمامی حوزه های زندگیتان نجات ندهد؛ زیرا اینگونه مشکلات ریشه ای هستند و به صورت سطحی قابل درمان نیستند. بلکه فقط اشکال آنها از حالتی به حالتی دیگر تغییر می کند.

برای شفاف کردن کلامم از چند مثال واضح استفاده می کنم :


والدین شخصی باور دارند که برای انتخاب شغل و مسیر آینده، مادیات از علاقه ،شکوفایی و اشتیاق اهمیت بیشتری دارد. بنابراین، این باور را به فرزندشان انتقال می دهند و از آنجا که کودکان بیشترین تأثیر پذیر را از خانواده دارند، به مرور زمان این باور در ذهن آگاهشان و سپس با تکرار مکرر، در ناخودآگاهشان نقش می بندد و در بزرگسالی، با چنین مشکلات مواجه می شوند:
1. شخصی که در شغلی مشغول به فعالیت و کسب درآمد است.اما هیچ علاقه ای به شغلش ندارد و صرفا برای اهداف مالی پا در این مسیر گذاشته است. بنابراین احتمالا مبلغ قابل قبولی درآمد کسب کند، اما احساس رضایت از خود ندارد و از نشاط و سرزندگی تهی می باشد و یا نمی تواند مبلغ قابل قبولی پول بدست آورد و در شغل خود رشد و توسعه ایجاد کند؛زیرا به شغلش علاقه ای ندارد و صرفا به دنبال مادیات است و این نیّت باعث تقلّا کردن و دست و پا زدن بیهوده می شود.
2. شخصی که در یک رشته ی تحصیلی که از نظر جامعه مورد تأیید است، مشغول به فعالیت است.اما به رشته ی تحصیلی خود علاقه ای ندارد.پس همواره یا به دنبال راهی برای فرار از ادامه ی تحصیل است و یا برخلاف میل باطنی اش تحصیل می کند. اما موفقیت چندانی بدست نمی آورد و احساس رضایت درونی ندارد.
والدین شخصی برای ازدواج فرزندشان، از کودکی به او تحمیل کرده اند که شخص مورد نظر باید دارای ویژگی ها و چهارچوب خانوادگی خاصی باشد و کودک نیز این باور ها و چهارچوب ها را بر خلاف میل باطنی می پذیر و هنگام بزرگسالی دچار مشکلات زیر می شود.
1. شخصی که وارد زندگی مشترکی شده، اما به مرور زمان متوجه می شود که حتی با بهترین شرایط، هیچ رضایتی از زندگی مشترک خود ندارد؛ بنابر این به خاطر قرار گرفتن در عمل انجام شده، سعی به تظاهر به رضایت از زندگی مشترک می کند. اما در باطن رضایت درونی ندارد و این عدم رضایت، تأثیر عمیقی بر زندگی مشترکش می گذارد و همواره از خود سوال می کند همه چیز خوب است، اما واقعا مشکل اصلی من کجاست ؟
2. شخصی وارد زندگی مشترکی می شود، اما طرف مقابلش را باور ها و طرز فکر های وراثتی اش انتخاب کرده اند؛ نه خویشتن حقیقی اش.بنابراین هرگاه که بخواهد خود حقیقی اش را آنگونه که هست زندگی کند، با همسرش دچار تضاد هایی می شود که سبب بروز مشکلات عمیق تر و بزرگ تری می شود و احتمالا از همسرش بارها با این جمله مواجه می شود( چقدر عوض شدی )
خانواده ای باور دارد که با برخی از افراد وارد هیچگونه رابطه ای نباید بشوند؛ بنابراین این باور را به فرزندانشان انتقال داده و به مرور فرزندان ناخوداگاهانه با مواجه شدن با این دسته از افراد، یا قادر به برخورد نیستند و یا هنگام برخورد با آن دسته از افراد، برخورد غیر موجه و ناشایستی می کنند که موجب ایجاد مشکلات زیر می شود.
1. در روابطه اجتماعی و شغلی دچار ضعف و ناتوانی می شوند و یا قادر به برقراری ارتباط سالم و سازنده نیستند.
2. ما انسان ها آینه ی یکدیگریم و همانگونه که بانوی بزرگ اسکاول شین می فرماید: انسان ها هریک بزرگ ترین معلم های ما هستند.بنابر این شخصی که قادر به برقراری ارتباط سالم با انسان های دیگر نیست، بخش مهمی از وجود خود را نمی تواند بشناسد و این امر مانعی برای تکامل و کسب اگاهی او می شود.

این ها فقط چند مثال کوچک‌ از باور های وراثتی ماست که سبب بروز مهم ترین موانع بر سر راه اتصال به خویشتن حقیقی مان و زندگی کردن زندگی ای می شوند که با تمام وجود دوستش داریم. اگر از افرادی هستید که اینگونه باور هایی دارید که مانع از شکوفایی و رشد شما شده اند، باید بدانید رهایی از این باور ها یکشبه اتفاق نخواهد افتاد و نیازمند تمرین مکرر و ایستادگی می باشد؛ اما صمیمانه و صادقانه به عنوان شخصی که موفق به رهایی از بسیاری از آنها شده ام، می گویم که ارزشش را دارد؛ زیرا هنگامی که شکوفا شوید، گوهر پاک و خالص وجود شما چنان می درخشد که گویا به هرانچه می خواهید در زندگی،از پیش دست پیدا کرده اید.
مهم ترین مرحله برای رهایی از باور های غلط،کشف، شناخت و اگاهی از آنهاست. اگر باور های اشتباهتان را کشف کنید و بشناسید، مهم ترین گام برای رهایی از آنها را برداشته ‌ اید. هنگامی که نور اگاهی به تاریکی های جهالت بتابد، تاریکی ناپدید شده و تبدیل به نور می شود.

مهم ترین راه برای شناخت باور های باطل، نوشتن است

راه ها و تمرینات زیادی برای رهایی از باور ها وجود دارد.اما در این مقاله یکی از مهم ترین و کاربردی راه های آن را به شما ارائه می دهیم. همچنین اگر مایل به دریافت تمرینات عمیق تری در این زمینه هستید، زوودی کلیپ آموزشی رهایی از باور های محدود کننده در فروشگاه تکامل رو منتشر خواهد شد که می توانید با قیمت ناچیزی از وبسایت تکامل رو خریداری و تهیه فرمایید.

تمرین :


اکثر اوقات باور های اشتباه را درست زمانی می توان شناسایی کرد که شما از کاری که انجام می دهید و یا نقطه ای از زندگی که در آن قرار دارید، رضایت درونی ندارید.(حتی اگر موجه و مورد تأیید عموم باشد.)
در این هنگام شاید همه چیز خوب به نظر آید، اما در بطن آن، شما احساس بدی می کنید.اما گمان می کنید که ناچار به ماندن در آن هستید و یا راه درست همان است.
عدم رضایت عمیق قلبی، قربانی دانستن خود و انجام کاری که دوستش ندارید و یا زندگی کردن بر خلاف میلتان و از همه مهم تر احساس محدود بودن از مهم ترین نشانه های وجود باور های محدود است. درست هنگام پدیدار شدن این نشانه ها شما باید شروع به نوشتن کنید و آنچه که سبب بد شدن حالتان شده است را پیدا کنید و بنویسید.
تصوّر کنید باور شما مانند یک درخت می باشد؛ با نوشتن دلایل حال بدتان شما به شاخه ها و برگ های آن دست پیدا می کنید و هرچه بیشتر بشکافید و بنویسید، سرانجام به ریشه های درخت دست پیدا کرده و باور را شناسایی می کنید.
پس از کشف و شناسایی یک باور، نوبت به خلق باور های جدید و گام برداشتن به سوی ساخت باور هایی می باشد که از صمیم قلب برای خود می خواهید که در مقاله های بعدی به آنها خواهیم پرداخت.
Cover

محصوال پیشنهادی

اگر مایل به دریافت آگاهی برای خلق یک آینده ی در لحظه ی حال جدید به جای پیش بینی آن هستید، پکیج آموزشی کلام را به شما پیشنهاد می دهیم. محتوا : کلیپ انیمیشنی صدا گذار : علی سعادت قیمت : 20 هزار تومان مدت زمان : 14 دقیقه
ورود به صفحه محصول ...دیگر مقاله ها

ش