رهایی از نیاز

الان توي اين لحظه که داري اين مقاله رو ميخوني، تو يک انسان کاملا رها و شاد هستي، رهايي از تو به تو نزديک تره.
اما اگه رهايي رو احساس نمي کني و در کمال روراستي با خودت شاد نيستي؛ پس قطعا يک جاي کار داره مي لنگه اون چيزي که مانع از رهايي ما ميشه، فقط و فقط نا آگاهيه.
اما انسان نا آگاه کيست ؟
انسان نا آگاه شخصيه که به جاي حضور در لحظه و يا بودن،داره توي ذهنش زندگي مي کنه و خودش رو با ذهنش يکي ميدونه.
يعني بدون اختيار همواره داره فکر مي کنه و نميتونه افکارش رو کنترل و يا خاموش کنه.
يکي از مهم ترين نشانه هاي شخص ناآگاه، اينه که از کاري که انجام ميده و از حضورش در زندگي احساس شادماني نمي کنه.
اما شخص آگاه کيست ؟ شخص آگاه، کسيه که همواره ذهنش خاليه و خودش رو با افکارش يکي نميدونه و تمام تمرکزش روي انجام کار هاييه که بايد انجام بده و يا به زباني ديگر تمرکزش روي گام هاييه که تو مسير زندگي برميداره.
البته نا گفته نمونه از ذهنش هم استفاده مي کنه ولي هرجا که لازم باشه انتخابي کنه يا تصميمي بگيره(نه بي اختيار فکر کردن) موضوع اين مقاله رهايي از نيازه؛اينا رو گفتم تا پيش زمينه ي حرف اصليم، آماده بشه.
اين که ما بار ها و بار ها توي ذهنمون فرو ميريم و دوباره بودن توي لحظه رو تمرين مي کنيم، اين کاملا طبيعيه و حضور پر رنگ تر و آگاهي بيشتر، فقط نياز به تمرين داره.
اما يکي از مهم ترين چاله هاي ذهن که در درونش گير مي کنيم سرمنشأشون نيازهامونه.توي اين لحظه عشق و شادي وجود داره؛ اما وقتي پاي خواسته ها و نياز ها وسط مياد، خيلي از افراد، ديگه سيمشون به رهايي، عشق و شادماني وصل نيست.
شايد بگي شما که ميگيد کسي که آرزويي نداشته باشه و يا رويايي نداشته باشه، ديگه زنده نيست.
بله! اما تا جايي که روياها و آرزو ها نه از روي نياز، بلکه به نيّت رشد و حرکت باشه.پاي رنج زماني وسط مياد که روياها و آرزو ها تبديل به نياز و خواسته هايي ميشه که حال خوش شما وابسته به محقق شدن و دستيابي به آرزو ها و روياهاتونه.
براي مثال : هر روز وقتي که از خواب بيدار ميشيد ، از شرايطتون و چيزي که توي اين لحظه وجود داره راضي نيستيد و براي خوب شدن حالتون مدام آينده اي رو تصوّر مي کنيد که به روياهاتون رسيديد با اين کار شايد براي مدتي لذت ببريد و حالتون خوب بشه، اما معادلش براي خودتون رنج و رنج و رنج مي آفرينيد.
تصوّر کنيد يک ماهي توي يک برکه هست و روياي رسيدن به اقيانوس رو داره؛بنا براين از رودخانه ها شروع به حرکت به سمت اقيانوس مي کنه. ماهي هميشه توي آبه و هميشه داره شنا مي کنه و مهم اينه از شنا کردن و همچنين مسيري که طي مي کنه لذت ببره؛با خودش نميگه هر وقت که رسيدم به اقيانوس شنا مي کنم و شاد و رها خواهم بود. چون همين الان هم درون آبه و در اقيانوس هم در درون آب خواهد بود.
اگر آب را زندگي در نظر بگيريم و اقيانوس را روياهامون،ما هم اکنون دقيقا همانجايي هستيم که بايد باشيم، اگر اکنون عشق و رهايي را تجربه نکنيم ، با رسيدن به اقيانوس هم نخواهيم کرد.
اقيانوس فقط بهانه اي براي در حرکت بودن و معنا بخشيدن به زندگيه؛ اقيانوس نياز ماهي براي زنده بودن نيست.چون توي رودخانه هم آب وجود داره.
رهايي ما دقيقا زماني از ما گرفته ميشه که روياها و خواسته هاي ما تبديل به نياز ميشه به طوري که در مقابل لحظه ي حال مقاومت نشون ميديم و به مرور ديگه حتي حاضر به حرکت و زندگي کردن نيستيم.
پس هرجا ديدي که حالت خوب نيست و رها نيستي، بدون که احتمالا رويات ديگه يک رويا نيست، بلکه ذهنت تو رو گول زده و رويات رو برات تبديل به نيازي کرده که بدون اون زندگي رو دوست نداري.
نا گفته نماند، اين طبيعيه که گاهي در چاله هاي ذهن فرو بريم.اما زماني غير طبيعي ميشه که در آن بمانيم تا جايي که از فشار رنج دچار مشکلات روحي رواني و جسماني شويم.
خردمند واقعي ، حال خوشش وابسته به داشتن و يا نداشتن چيزي نيست. خردمند واقعي ، حال خوشش وابسته به بودن و يا نبودن در شرايط و محيط خاصي نيست. نياز ها را رها کنيد و اکنون را در کمال رهايي، رويايي زندگي کنيد.
forgive

محصوال پیشنهادی

یکی از مهم ترین موانع بر سر راه اتصال به دنیای آگاهی، نبخشیدن خودمان و دیگران است. این محصول شما را برای بخشش خودتان و دیگران یاری می کند.
محتوا : کلیپ انیمیشنی
صدا گذار : مژده هاشمخانی
قیمت : 20 هزار تومان
مدت زمان : 13 دقیقه
ورود به صفحه محصول ...دیگر مقاله ها