فارست گامپ


نام فیلم: فارست گامپ
کارگردان: رابرت زمکیس
بازیگران: تام هنکس، رابین رایت، گری سینایس، میکلتی ویلیامسون و سالی فیلد
ژانر: درام-رمانتیک
مدت زمان: 2 ساعت و 22 دقیقه
کشور سازنده: آمریکا
سال ساخت:1994
تریلر
 
 
فیلم آمریکایی در ژانر کمدی-درام، به کارگردانی رابرت زمکیس محصول سال ۱۹۹۴ پارامونت پیکچرز است. فیلم برپایه‌ی رمانی به همین نام که توسط وینستون گروم در سال ۱۹۸۶ نوشته شده بود ساخته شده‌است و در آن بازیگرانی چون تام هنکس، رابین رایت، گری سینایس، میکلتی ویلیامسون و سالی فیلد حضور دارند. این داستان چندین دهه از زندگی فارست گامپ (با بازی تام هنکس) را نشان می‌دهد، مردی کند ذهن اما مهربان از آلاباما که شاهد چندین رویداد تاریخی مشخص در ایالات متحده در قرن بیستم است و ناخواسته بر آنها تأثیر می‌گذارد. این شایان ذکر است که این فیلم تفاوت‌های اساسی با رمان دارد.
فیلمبرداری اصلی در اواخر سال ۱۹۹۳، عمدتاً در جورجیا، کارولینای شمالی و کارولینای جنوبی انجام شد. از جلوه‌های بصری گسترده برای تلفیق هنکس در فیلم‌های بایگانی شده و ساخت صحنه‌های دیگر استفاده شد. همچنین موسیقی متن فیلم شامل آهنگ‌هایی است که دوره‌های مختلف فیلم را منعکس می‌کند.
فارست گامپ در تاریخ ۶ ژوئیه ۱۹۹۴ در ایالات متحده اکران شد و نظرات مطلوبی را برای کارگردانی رابرت زمکیس، بازی‌های گری سینایس و تام هنکس، جلوه‌های بصری، موسیقی و فیلمنامه دریافت کرد. این فیلم در گیشه با موفقیت چشمگیری روبرو شد. این فیلم تبدیل به پردرآمدترین فیلم آمریکا در آن سال شد و بیش از ۶۷۷ میلیون دلار در سراسر جهان درآمد کسب کرد و این فیلم را دومین فیلم پردرآمد سال ۱۹۹۴ پس از شیر شاه کرد. موسیقی متن بیش از ۱۲ میلیون نسخه فروش کرد. همچنین فارست گامپ نامزد دریافت ۱۳ جایزه‌ی اسکار شد و از این تعداد ۶ جایزه را شامل جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین کارگردانی و جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای تام هنکس را بدست آورد. همچنین نامزد دریافت بسیاری از جوایز دیگر از جمله گلدن گلوب، جوایز فیلم بفتا و جایزه انجمن
تفسیرهای مختلفی از شخصیت اصلی و نمادگرایی سیاسی فیلم انجام شده‌است. در سال ۲۰۱۱، کتابخانه کنگره، این فیلم را برای نگهداری در فهرست ملی ثبت فیلم ایالات متحده (از نظر فرهنگی، تاریخی یا زیبایی شناختی) انتخاب کرد.
 

فارست گامپ

دانلود نسخه‌ی کامل دوزبانه فیلم با دو کیفیت متفاوت


کیفیت 1080 (2.23 گیگابایت)

کیفیت 720 (653 مگابایت)
 
 

پیام فیلم


هوش پایین فارست موهبتی را به او هدیه داده است که او بتواند بدونه هرگونه تفکر حقیقت را ببیند و دنبال کند. فارست به خاطر پایین بودن هوشش هیچگونه تحلیل و تفکری نمی کند و یا اصلا قادر به قضاوت کردن نیست .
به همین خاطر اون بیش از حد در لحظه حضور دارد و ذهنش خالی از هرگونه تفکر و گفتگویی می باشد که این موضوع باعث موفقیتش در تمامی مراحل زندگی می شود .
بی وقفه فکر کردن و تفکرات بیش از حد ما انسان ها دچار اختلالی در ما شده که به واسطه ی درگیری بیش از حد ما با افکارمان چشمانمان بر روی حقیقت بسته شده و نمی توانیم حقیقت را آنگونه که دقیقا هست مشاهده کنیم.
دما زندگی را بر اساس افکار و قضاوت هایمان می بینیم و حتی خود از آن آگاه نیستیم . ما همواره با افکارمان حالمان خوب و یا بد می شود و همواره در فراز و نشیب احساسات ناشی از تفکرات و قضاوت هایمان قرار می گیریم.
اما فارست به خاطر پایین بودن آي کیو هیچ چیزی را تحلیل یا قضاوت نمی کند او انسانی کاملا رها می باشد که این رهایی باعث شده تا خود را همانگونه که هست ابراز کند و یا همه ی کار ها را با تمرکز بالا انجام دهد چون هیچ تفکری حواس او را پرت نمی کند و حضور او را در لحظه از اون نمی گیرد پس بنابر این به عالی ترین درجات و بهترین جایگاه ها دست پیدا می کند.
فارست همواره حال خوشی دارد و حتی رفتار های جنی که دختر مورد علاقه ی فارست می باشد هیچ تاثیری بر روی حال و احساسات فارست نمی گذارد زیرا فارست به خاطر آي کیو پایین هیچ تحلیل و قضاوتی حتی راجع به جنی هم نمی کند.
یکی از ویژگی های برتر این فیلم تشریح حقیقت زندگی از نگاه شخصی می باشد که آي کیو پایینی دارد.
امروزه انسان ها در تلاش و تقلای زیادی برای مراقبه کردن و تمرین هایی هستند که به حالت رهایی ، بی ذهنی و یا هیچ دست پیدا کنند برای انسان های با هوش معمولی و یا بالا این کار کاری بسیار دشوار می باشد.
اما فارست که آي کیو پایینی داره آن را در حالت عادی و در هر لحظه نگاه می کند و تشریح آن احساس رهایی در جنبه های مختلف زندگی از زبان فارست دسترسی بی نظیری برای کسانی می باشد که در حال تلاش و تقلا برای رسیدن به حالت بی ذهنی و یا هیچ هستند که این واقعا بی نظیر است.
در حقیقت مهم ترین پیام این فیلم به تصویر کشیدن تحللاتی ، قضاوت ها و افکاری می باشد که امروزه آنقدر انسان را به زنجیر کشده است که قدرت و رهایی انسان و حضور اون در لحظه ی بی نظیر حال از او گرفته شده واگر از بی وقفه فکر کردن دست بکشیم لحظات و زندگی بی نظیری را تجربه خواهیم کرد و زندگی را همانگونه که هست خواهیم دید زیرا زندگی بستری هیچ و خالی از هرگونه تفکری می باشد دقیقا همانگونه که فارس می بیند.
شما هم می توانید نگرش خودتان را ثبت کنید.
 
3.3 4 votes
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی دیدگاه‌ها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x