باشگاه مبارزه


نام فیلم: باشگاه مبارزه (مشت‌زنی)
کارگردان: دیوید فینچر
بازیگران: برد پیت، ادوارد نورتون، هلنا بونهام کارتر
ژانر: درام-روانشناختی
مدت زمان: 2 ساعت و 19 دقیقه
کشور سازنده: آمریکا
سال ساخت:1999
تریلر
 
 
این فیلم بر اساس رمانی با همین نام به قلم "چاک پالانیک" ساخته شده ‌است. "ادوارد نورتون" در نقش یک انسان معمولی که از شغل دفتری معمولی خود ناراضی است، ظاهر می‌شود. او به همراه تایلر دارنده‌ی صابون‌سازی که نقشش را "برد پیت" ایفا می‌کند، یک «باشگاه مبارزه» را تشکیل می‌دهد و درگیر رابطه با او و زنی به نام مارلا سینگر که "بونهام کارتر" نقشش را ایفا می‌کند، می‌شود.
"لارا زیسکین" یکی از تهیه‌کنندگان فاکس قرن بیستم به رمان “پالانیک” علاقه‌مند شد. او “جیمز اولز” را برای نوشتن اقتباس سینمایی از رمان استخدام کرد. کارگردان و عوامل تولید این فیلم را با فیلم‌های شورش بی‌دلیل (۱۹۵۵) و فارغ‌التحصیل (۱۹۶۷) مقایسه می‌کنند. “فینچر” در نظر داشت خشونت باشگاه مبارزه را به عنوان کنایه‌ای به درگیری بین نسل جوان و نظام ارزش‌گذاری تبلیغی به کار برد. کارگردان لایه‌های همجنسگرایانه رمان را به فیلم اضافه کرد تا با معذب کردن تماشاگران مانع پیش‌بینی کردن انتهای فیلم بشود.
مدیران استودیو از فیلم راضی نبودند، آن‌ها سعی کردند با عوض کردن روش تبلیغی فینچر مخاطبان بیشتری جذب کنند. باشگاه مبارزه انتظارات استودیو در گیشه را برآورده نکرد و نقدهای دوگانه‌ای از منتقدان دریافت کرد. فیلم به عنوان یکی از پربحث‌ترین فیلم‌های سال ۱۹۹۹ ذکر شده‌است. با فروش دی‌وی‌دی‌ها فیلم به موفقیت تجاری دست پیدا کرد و بعد از آن نقدهای مثبت‌تری را از منتقدان دریافت کرد. باشگاه مبارزه اکنون سالهاست که در لیست ۲۵۰ فیلم برتر بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها (IMDB) با نمره ۸٫۸ در رتبه دهم قرار دارد.
در سال ۲۰۰۸ فیلم توسط مجله "امپیار" در مقاله ۵۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما به عنوان دهمین فیلم برتر معرفی شد.
 

باشگاه مبارزه

دانلود نسخه‌ی کامل دوزبانه فیلم با دو کیفیت متفاوت


کیفیت 1080 (2.12 گیگابایت)

کیفیت 720 (1.05 گیگابایت)
 
 

پیام فیلم


توجه : در صورتی که هنوز این فیلم را مشاهده نکردید، نقد آن را مطالعه نکنید، زیرا بر بینش شما تاثیر گذاشته و پیام ارزشمند فیلم را از دست خواهید داد.
این نقد بسیار سطحی بود و ما تا جای امکان این فیلم را تفسیر کردیم.
این فیلم بسیار پرمحتواست و از دسته فیلم‌هاییست که باید بارها دید و دیالوگ‌هایش را به خاطر سپرد.
در فیلم دو بینش متفاوت به تصویرکشانده می‌شود.
شخصیت اول شرطی شده که مطابق باورها و کمالگرایی در جامعه زندگی می‌کند و همواره در رنج و روزمرگی قرار دارد. او نمی‌تواند رها باشد زیرا در قید و بند نیازها و شرط‌هایش فرو رفته،بی‌آنکه خود بداند.
دومی شخصیتیست که بدون نیاز به جامعه و محدودیت‌های ذهن، خودِ واقعیش را زندگی می کند و ازهیچ چیزی نمی‌ترسد و درگیر قید و بندها و کمالگرایی جهان امروزی نیست.
شخصیت اول به خاطر فرهنگ کمبود، دچار بیماری های روحی شده و مدام با شرکت در دوره‌ها و مراکز درمانی زخم جدایی از خویشتن خود را التیام می‌دهد تا بتواند در این مراکز عشق و رها بودن که سالهاست از آن به دور مانده را با استفاده از همدلی با دیگران التیام بخشد.
و هنگامی که با شخصیت دوم آشنا می‌شود اندک اندک، قدرت رهایی در بودنش را بدست می‌آورد.
و در آخر متوجه می‌شود شخصیت دوم همان خویشتن حقیقی خود می باشد که سالهاست به خاطر افکار کمالگرا و فرهنگ کمبود از او به دور مانده و همیشه با او در حال جنگیدن است.
ما انسان‌ها متاسفانه سالهاست در روزمرگی‌ها و کمال‌گرایی‌ها غرق شده‌ایم و این کمال‌گرایی و یا فرهنگ کمبود رهایی ما از ابراز کامل خودمان و رهایی در بودنمان را از ما گرفته و ما را در توهم کلمه ای به نام نیاز فرو برده است.
گویا سالهاست در خواب فرو رفته‌ایم و قادر به بیدارشدن نیستیم.
توهم کمال‌گرایی که توسط توافق جمعی در جامعه ساخته شده، شخصیتی خیالی در ذهن ما ساخته و ما سالهاست اسیر آن شخصیت خیالی شده‌ایم بی‌آنکه خود بدانیم.
ما از خویشتن خود دور شده ایم و قدرت ما در بودن و رهایی به خاطر شرطی شدن ما از ما گرفته شده و قدرت‌هایمان را از دست داده‌ایم. دراین فیلم این موضوع کاملا به تصویر کشیده شده است.
پیام اصلی اینه که اگه بدون ترس خود واقعیمان را زندگی کنیم، علاوه بر رهایی و رضایت درونی و علاوه بر حضور همیشگی در لحظه، دیگران با ما همراه خواهند شد و یکی و یک‌دست می‌شویم و هیچ قدرتی جلودار ما نخواهد بود، زیرا همه‌ی انسان‌ها سالهاست در خواب فرورفته‌اند و هنگامی که شخصی بیدار شود دیگران را نیز بیدار خواهد کرد.
هنگامی که با غلبه بر ترس، خودِ واقعیمان را زندگی کنیم، بر دیگران تاثیر گذاشته و آنها نیز وجود حقیقی خود را درون شما کشف می‌کنند. وجودی که همه به آن متصلیم.
هنگامی که با غلبه بر ترس، خودِ واقعیمان را زندگی کنیم، بر دیگران تاثیر گذاشته و آنها نیز وجود حقیقی خود را درون شما کشف می‌کنند. وجودی که همه به آن متصلیم.
شما هم می توانید نگرش خودتان را ثبت کنید.
 
3.3 4 votes
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی دیدگاه‌ها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x